Elterjedés
Az óriástatu a dél-amerikai esőerdőkben, valamint a Venezuelától Észak-Argentínáig húzódó füves területeken fordul elő. Peruban, Brazíliában, Surinameban és Kolumbiában levő nemzeti parkokban és rezervátumokban védettségnek örvend. A rezervátumokon kivül húsáért vadásszák.
Megjelenés
Fej-törzs-hossza 75-100 cm, farokhossza 50 cm, míg testtömege eléri az 50-60 kilogrammot. Szeme kicsi, az éjeli aktívitásra alkalmas jó szaglása van. Bőre rendkivül durva, hátán és fején sávokba rendeződött csontos lemezek találhatók. Farka erős, páncéllal borított, támadás esetén védekezőeszközként szolgál. Mellső lábán 5 nagy karom van, ezekből a középső eléri a 20 cm-t. Karmaít ásásra használja. A fiatal állatt hasoldalán puha, rózsaszínű a bőr, csak ekkor több mint száz foga van, de felnőttkorára majdnem mind elveszti őket.
Életmód
Éjszaka aktív állat, naponta 19 órát is képes aludni. Magányosan koboról, csak párzáskor találkoznak az állatok egymással. Táplálékkereséskor termeszeket és egyéb rovarokat, pókokat, férgeket, még kígyókat is felfal.
Szaporodás
Egy alom összes állata egyetlen megtermékenyült petéből fejlődik ki. Ez a szaporodó mód az emlősök között ritkán fordul elő. Az alom összes tagjának azonosak a génjei. 1-2 kölyök jön a világra. |