
A simabálnák közé tartozó grönlandi bálna hatalmas koponyája jellegzetesen ívelt, szájnyílása S alakban görbül. A fej az állat teljes testhosszának 40%-át, testtömegének 1/3-át teszi ki. Bőre általában mentes a tengerimakkoktól és a bálnatetvektől, a felnőtteken fekete, az álluk és az alsó állkapcsuk fehér, farokúszójuk előtt fehér gyűrű övezheti faroktörzsüket. Barnás vagy kékesfekete sziláik a leghosszabbak az összes sziláscet közül, akár 4,6 m-esek is lehetnek, számuk 240-340 lehet. A grönlandi bálna a felszínen lassan úszva nyitott szájjal táplálkozik. A feje tetején található párso légzőnyílásból 6 m magas páraoszlopot fújhat ki. Az egyetlen bálna, amely állandóan az északi-sark közelében tartózkodik, jól bírja a hideget, mert testét 70 cm vastag szalonnaréteg védi.
Méret: testhossz: 14-18 m. Tömeg: 60-100 tonna.
Elterjedés: Az északi félteke arktikus és szubraktikus vizei.
Egyéb: A vadászat miatt majdnem kihalt, de mióta védelem alatt áll, egyedszáma kb. 10 000-re emelkedett.
Víz alatti tájékozódás: Mivel a grönlandi bálna állandóan a sarkvidéki vizekben él, az év egy részét sötétségben tölti. Echolokáció segítségével képes tájékozódni a koromsötétben, és ellenőrizni a feje fölötti jég vastagságát. 30 cm vastag jégpáncélt is képes áttörni, hogy levegőhöz jusson.
A fej látványa felülről: A grönlandi bálna fejét felülről szemlélve látható, hogy feje elül elvékonyodik, álla fehér. A görbe szájvonal jellegzetes ívben szeli keresztül a fejet, a két légzőnyílás közepén helyezkedik el.
Farokúszó: A farokúszó majdnem olyan széles lehet, mint a teljes testhossz fele. Csúcsa hegyes, hátulsó felső szegélye fehér lehet. |